Kampanj visar att rätt stöd gör jobbet möjligt

Publicerad: 2025-09-02

Många som har en funktionsnedsättning har svårt att få ett jobb. Den 1 september startade kampanjen Få jobbet gjort! för att öka arbetsgivarnas kunskap om våra olika stöd, men också för att uppmuntra att anställa personer med funktionsnedsättning.

Outnyttjad arbetskraft

Efterfrågan på arbetskraft är stor i många branscher. Samtidigt finns det en grupp i samhället med förmåga, kompetens och engagemang som inte vill något annat än att arbeta – personer med funktionsnedsättning. Här finns outnyttjad arbetskraft som kan få företag att växa.

Genom att matcha rätt person med rätt arbetsuppgifter och rätt stöd kan arbetsgivare välja bland fler kandidater när de behöver nya medarbetare.

Fokus på särskilda insatser

Arbetsförmedlingens kampanj Få jobbet gjort! visar att människor med funktionsnedsättning kan göra mer än många tror. Kampanjen som startar den 1 september och pågår året ut riktar sig i första hand till små och medelstora arbetsgivare. Målet är att öka arbetsgivares kunskap och förståelse för stöden, och på så sätt sänka trösklarna för arbetsgivare att rekrytera från gruppen.

Stöd som lyfts i kampanjen är bidrag till hjälpmedel, särskild stödperson för introduktions – och uppföljningsstöd (SIUS), lönebidrag men också arbetspraktik som ofta passar bra inför en anställning. Naturligtvis kan andra stöd också vara aktuella.

Budskapen kommer bland annat synas på film i sociala medier, på webbsidor, i brevlådan och i radio. Arbetsgivare som redan anställer med oss kommer ta del av kampanjen i mejlutskick och i det personliga mötet med oss. Vi satsar också på PR-insatser och hoppas frågan aktualiseras i massmedierna, på arbetsplatser och hos branschorganisationer.

Vad betyder det för mig som leverantör

Kampanjen kan vara ett utmärkt tillfälle att öka dina egna kunskaper om personer med funktionsnedsättning och Arbetsförmedlingens olika stöd. Ni leverantörer kan även bidra till kampanjen genom att ta ett krafttag när det gäller att marknadsföra era egna deltagare som har en funktionsnedsättning.