Lediga sommarjobb på SiS-hem över hela Sverige
Söker du ett meningsfullt sommarjobb med möjlighet till fortsatt arbete där din livserfarenhet är en tillgång? SiS, Statens institutionsstyrelse, söker sommarvikarier för arbete med tvångsvård av unga och vuxna i hela landet. I sommar utgår dessutom bonuslön!

SiS-anställd stöttar en elev i SiS-skola. Foto: Statens institutionsstyrelse.
Som sommarvikarie hos SiS arbetar du med människor som befinner sig i en utsatt situation och behöver vård och struktur i sin vardag på särskilda boenden. Jobbet passar särskilt dig som har erfarenhet av sociala miljöer eller tidigare har arbetat med människor, men din vilja att göra skillnad är viktigast.

– Att arbeta på SiS passar dig som vill vara med och skapa en livsviktig förändring för barn och unga som tvångsvårdas och vuxna med missbruksproblematik. Du kommer att arbeta i team tillsammans med andra professioner, så som sjuksköterskor och psykologer, och tillsammans ansvarar ni för att de ungdomar och klienter som bor hos oss får den trygghet, vård och behandling som de behöver, säger Maria Emtfors, chef inom kompetensförsörjning och arbetsmiljö på SiS.
Hitta sommarjobb på SiS i Platsbanken
Till sommaren söker SiS främst behandlingsassistenter och behandlingspedagoger, men även sjuksköterskor, köksbiträden och personal inom administration och ekonomi. För att kunna söka tjänsterna som behandlingsassistent krävs gymnasieutbildning och för att söka tjänsterna som behandlingspedagog krävs även 2 års eftergymnasial utbildning.
Vilka egenskaper är bra att ha?
– Arbetet kräver mycket självständighet och noggrannhet. Som sommarvikarie på SIS kommer du att genomgå en anpassad introduktionsutbildning för att rusta dig inför ditt uppdrag.
Bonus i sommar
SiS har stora rekryteringsbehov inför sommaren. Som uppmuntran till de som väljer att jobba hos SiS tillförs en bonuslön för dem som jobbar heltid mer än fyra veckor i sommar. Vecka fem och framåt utbetalas 2 500 kronor extra per vecka i månadslön.
– Sommarjobbet kan bli starten på en längre anställning, då många tidigare vikarier fått fortsatt jobb efter sommaren. Jobbet är många gånger krävande men också stimulerande, glädjefyllt och omväxlande, säger Maria Emtfors.
Vill du veta mer om att jobba på SiS?
Här finns webblänkar där du kan läsa mer om att jobba på SiS. Därtill kan du se annonser i Platsbanken och läsa mer om några av de yrken som efterferågas.
Jobba hos oss på SiS (Statens institutionsstyrelse)
Förmåner som statligt anställd på SiS (Statens institutionsstyrelse)