Ny behörighetslösning för arbetsmarknadsutbildningar och förbättrad avvikelserapport i MSFA
Vi kommer inom kort att lansera en ny behörighetslösning i MSFA för leverantörer inom arbetsmarknadsutbildningar. Ytterligare en förbättring av MSFA är planerad till slutet av april då vi uppdaterar avvikelserapporten.
Tilldela behörighet för alla användare
Den nya behörighetslösningen innebär att det blir möjligt att styra användares åtkomst till deltagare baserat på utförande verksamhet. Syftet är att ge bättre kontroll över vilken information olika användare kan ta del av.
I samband med lanseringen kommer behörighetsadministratören att behöva tilldela behörighet till utförande verksamhet för varje användare. Vi återkommer inom kort med mer information om förändringen och vad den innebär i praktiken.
Förbättring av avvikelserapporten
Vi planerar även att uppdatera avvikelserapporten i Mina sidor för fristående aktörer. Lanseringen är preliminärt planerad till slutet av april.
Syftet med förändringen är att förbättra kvaliteten på informationen som skickas in i avvikelserapporter och underlätta för den som rapporterar. I dag händer det att Arbetsförmedlingen behöver kontakta leverantörer i efterhand för att få förtydliganden eller kompletterande uppgifter. Samtidigt kan det vara krångligt att komplettera en redan inskickad rapport.
Tydligare kontaktuppgifter
Förändringen ska göra det enklare att lämna tillräcklig och relevant information direkt i avvikelserapporten och att komplettera vid behov. Syftet är att minska behovet av uppföljande kontakter, samt att säkerställa att det finns tydligare kontaktuppgifter när Arbetsförmedlingen ändå behöver ställa frågor.
Med den uppdaterade avvikelserapporten blir informationen mer samlad och komplett, vilket ger bättre underlag när Arbetsförmedlingen ska ta ställning till en rapporterad avvikelse och eventuella åtgärder för den arbetssökande.
Mer information om hur förändringen kommer att fungera i praktiken publiceras närmare lanseringen.