Vi ber om ursäkt för att det inte går att nå oss
Vi har haft stora IT-problem under dagen och får många frågor. Nedan hittar du svar på de vanligaste frågorna.
- Om du inte har kunnat komma i kontakt med oss för ett bokat möte under driftstörningen, riskerar du då att bli av med din ersättning?
Nej. Du som har ett inbokat möte med oss som inte kunnat genomföras på grund av driftstörningen kommer få en ny mötestid. - När kan du som arbetssökande lämna in din aktivitetsrapport?
Vi gör allt vi kan för att så snabbt som möjligt lösa de problem vi för närvarande har i våra system. Alla arbetssökande har till och med den 14 mars på sig att lämna in sin aktivitetsrapport, och vi utgår från att nuvarande problem i våra system är uppklarade långt innan dess. Vi råder därför dig som arbetssökande att avvakta tills systemen är i gång igen. - Om du har obligatoriska aktiviteter som kräver tillgång till vår webbplats, hur ska du agera?
Om det finns tid kvar att genomföra aktiviteten vid ett senare datum kan du avvakta till systemen är uppe igen. Om sista dagen för aktiviteten är idag, ber vi dig i stället att genomföra aktiviteten när systemen är uppe igen. Du riskerar i sådant fall inte någon sanktion. - När räknar vi med att våra system är i gång igen?
Vi arbetar intensivt för att få i gång systemen igen, men vi vet för närvarande inte hur lång tid det kommer att ta. Vi ber dig som vill komma i kontakt med oss, eller vill besöka våra webbtjänster att försöka senare.