Leveransområden och kommuner

Här är en sammanställning av leveransområden och kommuner i hela landet, fördelat per etapp.

Etapp 1 – från och med den 18 maj

20 leveransområden och 85 kommuner

Västerås: Arboga, Hallstahammar, Kungsör, Köping, Sala, Surahammar, Västerås

Umeå: Bjurholm, Nordmaling, Robertsfors, Umeå, Vindeln, Vännäs

Trollhättan: Färgelanda,Grästorp, Lysekil, Mellerud, Munkedal, Sotenäs, Trollhättan, Uddevalla, Vänersborg

Oskarshamn: Högsby, Mönsterås, Oskarshamn

Blekinge: Karlshamn, Karlskrona, Olofström, Ronneby

Lidköping:Götene, Lidköping, Vara

Eda: Eda

Eskilstuna: Eskilstuna, Vingåker, Flen, Katrineholm

Fagersta: Skinnskatteberg, Norberg, Fagersta

Filipstad: Filipstad

Gotland: Gotland

Hagfors: Hagfors

Hällefors: Hällefors

Karlskoga: Storfors, Degerfors och Karlskoga

Karlstad: Kil, Hammarö, Munkfors, Forshaga, Grums, Sunne, Karlstad, Kristinehamn, Arvika, Åmål, Säffle

Kristianstad: Östra Göinge, Kristianstad, Hässleholm, Sölvesborg och Bromölla

Torsby: Torsby

Årjäng: Årjäng

Örebro: Lekeberg, Laxå, Hallsberg, Örebro, Kumla, Askersund, Nora och Lindesberg

Östergötland: Kinda, Åtvidaberg, Linköping, Finspång, Valdemarsvik, Norrköping, Söderköping, Ödeshög, Boxholm, Mjölby, Motala och Vadstena

Etapp 2 – från och med den 29 september

9 leveransområden och 101 kommuner

Arjeplog Arjeplog

Arvidsjaur Arvidsjaur

Göteborg Varberg, Kungsbacka, Härryda, Partille, Öckerö, Ale, Lerum, Bollebygd, Lilla Edet, Mark, Göteborg, Mölndal, Kungälv, Vårgårda, Essunga, Herrljunga, Alingsås, Stenungsund, Tjörn och Orust

Härjedalen Härjedalen

Luleå Kalix, Älvsbyn, Luleå, Piteå och Boden

Malmö Staffanstorp, Burlöv, Vellinge, Kävlinge, Lomma, Svedala, Skurup, Sjöbo, Hörby, Höör, Malmö, Lund, Eslöv, Trelleborg, Tomelilla, Ystad, Simrishamn, Svalöv, Örkelljunga, Bjuv, Perstorp, Klippan, Åstorp, Båstad, Landskrona, Helsingborg, Höganäs och Ängelholm

Nyköping Nyköping och Oxelösund

Stockholm Upplands Väsby, Vallentuna, Österåker, Värmdö, Järfälla, Ekerö, Huddinge, Botkyrka, Salem, Haninge, Tyresö, Upplands-Bro, Täby, Danderyd, Sollentuna, Stockholm, Nacka, Sundbyberg, Solna, Lidingö, Vaxholm, Norrtälje, Sigtuna, Nynäshamn, Håbo, Nykvarn, Södertälje, Gnesta, Strängnäs, Trosa, Knivsta, Tierp, Uppsala, Enköping, Östhammar och Heby

Östersund Ragunda, Bräcke, Krokom, Strömsund, Åre, Berg och Östersund

Etapp 3 - december

43 leveransområden och 104 kommuner

Avesta Hedemora och Avesta

Bengtsfors Dals-Ed och Bengtsfors

Borås Svenljunga, Borås och Ulricehamn

Dorotea Dorotea

Falun/Borlänge Gagnef, Leksand, Rättvik, Falun, Borlänge och Säter

Gällivare Gällivare

Gävle Älvkarleby, Ockelbo, Gävle, Hofors och Sandviken

Halmstad Hylte, Halmstad, Laholm och Falkenberg

Haparanda Haparanda

Hudiksvall Nordanstig och Hudiksvall

Jokkmokk Jokkmokk

Jönköping Aneby, Mullsjö, Habo, Vaggeryd, Jönköping, Nässjö och Eksjö

Kalmar Torsås, Mörbylånga, Kalmar, Borgholm, Emmaboda och Nybro

Kiruna Kiruna

Kramfors Kramfors

Ljungby Markaryd och Ljungby

Ljusdal Ljusdal

Ludvika Ljusnarsberg, Smedjebacken och Ludvika

Lycksele Malå och Lycksele

Malung Malung

Mora Orsa, Älvdalen och Mora

Pajala Pajala

Skellefteå Norsjö och Skellefteå

Skövde Karlsborg, Tibro, Skara, Skövde, Hjo, Tidaholm, Falköping, Gullspång, Töreboda och Mariestad

Sollefteå Sollefteå

Sorsele Sorsele

Storuman Storuman

Strömstad Tanum och Strömstad

Sundsvall Ånge, Timrå, Härnösand och Sundsvall

Söderhamn Söderhamn, Ovanåker och Bollnäs

Tranås Ydre och Tranås

Vansbro Vansbro

Vetlanda Sävsjö och Vetlanda

Vilhelmina Vilhelmina

Vimmerby Hultsfred och Vimmerby

Värnamo Gnosjö, Värnamo, Gislaved och Tranemo

Västervik Västervik

Växjö Uppvidinge, Lessebo, Tingsryd, Alvesta och Växjö

Åsele Åsele

Älmhult Älmhult och Osby

Örnsköldsvik Örnsköldsvik

Överkalix Överkalix

Övertorneå Övertorneå

Befintliga användare av Rusta och matcha (ESF-projekt) – sedan mars 2020

6 leveransområden och 32 kommuner

Blekinge Karlskrona, Ronneby, Olofström och Karlshamn

Lidköping Vara, Götene och Lidköping

Oskarshamn Högsby, Mönsterås och Oskarshamn

Trollhättan Grästorp, Mellerud, Vänersborg, Trollhättan, Sotenäs, Munkedal, Färgelanda, Lysekil, Uddevalla

Umeå Nordmaling, Bjurholm, Vindeln, Robertsfors, Vännäs och Umeå

Västerås Surahammar, Hallstahammar, Västerås, Sala, Kungsör, Köping och Arboga.