Start på sidans huvudinnehåll

Uppdaterad resultatuppföljning av Rusta och matcha – september 2026

Publicerad: 2026-09-30

För att leverantörer av Rusta och matcha ska kunna följa sina prestationer publicerar Arbetsförmedlingen regelbundet en resultatuppföljning. Nu är resultatuppföljningen för september publicerad.

Använd räknesnurran

Resultatuppföljningen innehåller namn på leverantören, leveransområde, resultatmått, betyg, antal deltagare samt antal resultat. Resultatuppföljningen visar även vilka leverantörer som riskerar att inte nå upp till resultatvillkoren i tjänsten. Den som vill kan själv beräkna det viktade resultatmåttet. Klicka på fliken Beräkningssnurra i filen Resultatuppföljning.

Resultatuppföljning september xlsx, 656 kB.

Hävning kan bli aktuell

Resultatuppföljningen ligger även till grund för resultatöversynen som genomförs regelbundet för att säkerställa att kvalitetsvillkoren för resultat i Rusta och matcha uppfylls. För leverantörsavtal som inte uppfyller kvalitetsvillkoren under en längre tid kan en hävning bli aktuell. Just nu pågår ingen resultatöversyn.

Tredje resultatöversynen startar i november

I samband med publiceringen av resultatuppföljningen för november 2026 startar nu den tredje resultatöversynen inom Rusta och matcha. Resultatuppföljningen för november 2026 och följande resultatuppföljning för januari 2027 ligger till grund för hävning av leverantörsavtal i enlighet med punkt 6.3 i förfrågningsunderlaget. De leverantörsavtal som inte uppfyller kvalitetsvillkoren i dessa två mätningar kommer att hävas.

Begäran om resultatersättning skickas senast 17 oktober

Vi vill påminna om att skicka in begäran om resultatersättning så snart villkoren är uppfyllda. Om resultatet ska komma med i resultatuppföljningen för november 2026 måste du skicka in ansökan senast den 17 oktober 2026.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Starta en prenumeration och få våra senaste nyheter som rör dig som leverantör.

Så hanterar vi dina personuppgifter