AUB flyttar från KA Webb till MSFA

Publicerad: 2025-02-24

Arbetsförmedlingen arbetar successivt med att införa ett modernt och användarvänligt systemstöd för Arbetsförmedlingens upphandlade tjänster. Nu är det dags för arbetsmarknadsutbildningar (AUB).

Systemstödsbyte

Syftet med ett användarvänligt systemstöd för att hantera samtliga upphandlade arbetsmarknadstjänster är att bidra till ett enkelt, enhetligt och effektivt arbetssätt. Istället för KA Webb kommer anvisningar och informationsutbyte som gäller arbetsmarknadsutbildning att ske via Mina sidor fristående aktörer (MSFA).

För e-handel och fakturering gäller Peppol-nätverket. Arbetsförmedlingen kommer fortsätta att utveckla både systemstöd och metoder i samband med upphandling och leverans av arbetsmarknadsutbildning.

Pågående AUB berörs senare

Nya avtal om arbetsmarknadsutbildningar som tecknas från och med 2025 kommer i huvudsak att hanteras i det nya systemstödet. Leverantörer av pågående arbetsmarknadsutbildningar kommer att beröras av det nya systemstödet i ett senare skede.

Informationsmöte i vår

Inbjudan till informationsmöte om nyheterna i systemstöden kommer att erbjudas under våren.

Relaterad information

Frågor och svar MSFA